26 Eylül 2011 Pazartesi

Nepal / 尼泊爾 - III

En son Nepal yazısında Katmandu Durbar Meydan'ında Kama Sutra tapınaklarında kalmıştık ve bir sonraki yazıda bu ilgi çekici tapınak figürlerinin resimlerini paylaşacağımı söylemiştim. Uzun süredir vakitsizlikten mütevellit pek yazamadım, ama sözümü tutmak adına bu resimleri paylaşmak isterim.

最後一個尼泊爾po談到了加德滿都Durbar廣場裡的Kama Sutra(浴經)寺廟。那時答應了下次share那些很有趣的kama sutra形象,最近因爲沒有空所以很久沒有po文,現在終于要po了。-------------------------------------


Nepal'e nasıl gidilir? Vize almam gerekiyor mu?

Kathmandu Tribhuvan hava alanında "visa on arrival" fasilitesi bulunmaktadır, yukarıda yazdığım vize ücretleri sınır kapılarında olduğu gibi hava alanında da geçerlidir. Bir çok otel, hostel ve guest house'lar sizi hava alanından ücretsiz olarak alıyorlarmış, veya hava alanından Thamel meydanı'na taksi yaklaşık olarak 7 lira tutar. Eğer bizim yaptığımız gibi kara yolu ile Nepal'e girmek istiyorsanız, 5 tane sınır kapısından birini tercih etmeniz gerekiyor. Hindistan'dan geliyorsanız trenle sınıra çok yakın bir yere gelebileceğiniz gibi turist acentalarından otobüs bileti de alabilirsiniz. Ama unutmayınız, direk kendiniz değil de acentalar aracılığı ile alacağınız her şeyde bir miktar daha fazla para ödeyeceksiniz.Nepal'de nereleri görmeliyim?

Nepal'de öne çıkan gezilesi yerler: Annapurna'da trekking&camping turlarına katılmak, ha ben Maoistlerden korkmuyorum, tura katılmadan kendim de yola çıkarım diyorsanız, kararınızı bir daha gözden geçirin derim. Chitwan Milli Parkı'nda orman safarisi, yukarıda belirttiğim gibi Buda'nın doğum yeri Lumbini, elbette Everest tepesi'ni de içinde bulunduran Himalayar, eğer profesyonel dağcı değilseniz tırmanmak pek de önerilen bir aktivite değil, bizim yaptığımız gibi Everest'in ve Himalayalar'ın siz sıcaktan pişerken karlı manzarasının tadını çıkartmak için bazı noktalar var. En öne çıkanı ve bizim de tercih ettiğimiz Nagarkot var mesela.Katmandu'da nereleri görmeliyim?

Katmandu Durbar Meydanı ve Patan Durbar Meydanı'nı görmeniz şart diyorum. Bunların yanında Thamel Chowk diye geçen Thamel çarşısını da gezmelisiniz, çok uygun fiyatlarda çok güzel alış-verişler yapabilir, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Benim kişisel önerilerimden biri de Katmandu Vadisi'nde bisiklet turu, aralarında yaklaşık 5-10 km olan turistik spotları da bu şekilde ziyaret edebilirsiniz, günlük 250 Rupi'ye kiralamıştım ben güzel,sağlam bir bisikleti. Pashupatinath veya "monkey temple". İsminden de anlaşılacağı üzere her yerde maymunların olduğu bir tapınak, Hindu tanrısı Shiva'ya adanmış. 365 merdiven tırmanılarak erişilen ve yılda bir kez gerçekleştirilerek günahlardan arınıldığına inanılan Budist stupası, Katmandu'nun kuşbakışı bir manzarası için de ideal bir nokta.

1 yorum:

  1. Paylaşımlarınız çok kaliteli ve yararlı İstanbul otelleri olarak blogunuzu takip ediyoruz.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...